اطلاعات بیشتر در مورد کوکی ها

کوکی چیست ؟

کوکی یک فایل متنی کوچک بی ضرر است که در زمان بازدید از هر صفحه وب ، درمرورگر اینترنت شما ذخیره می شود. سودمندی آن در این است که صفحات وب شما را به خاطر میاورند هنگامی که مجدد به بازدید از آن صفحه بازمیگردید. اگرچه بسیاری از مردم از آن اطلاع ندارند ، ولی طی مدت 20 سال و از زمان ظهور اولین مرورگرهای شبکه جهانی وب تا به امروز ، از کوکی ها استفاده میگردد.

کوکی چه چیزی نیست ؟

کوکی یک ویروس نیست ، تروجان رایانه ای نیست ، کرم ویروسی نیست ، هرزنامه (اسپم) نیست ، ابزار جاسوسی نیست ، و همچنین پنجره های تودرتو وب را باز نمیکند.

چه اطلاعاتی را یک کوکی ذخیره مینماید ؟

کوکی ها اطلاعات حساس در مورد شما را ذخیره نمیکنند ، مانند اطلاعات مربوط به کارتهای اعتباری یا مشخصات بانکی ، عکسها ، اطلاعات شناسنامه یا اطلاعات شخصی و غیره. کوکی ها به طور معمول اطلاعاتی مانند ماهیت فنی ، تنظیمات شخصی ، شخصی سازی و خصوصی سازی محتوا ها و غیره را ذخیره مینمایند.

سرور وب سایت ، با شما به عنوان یک انسان مرتبط نمیشود ، بلکه با مرورگر شما ارتباط برقرار میکند. در واقع ، بطور مثال ، اگر شما بطور مرتب با مرورگر اینترنت اکسپلورر با وب تماس حاصل مینمایید ، اگر همان استفاده از وب را با مرورگرهای دیگری مثل فایرفاکس یا گوگل کروم انجام دهید ، خواهید دید که وب شما را نمیشناسد ، ولی در واقع شما همان شخص هستید ، پس ارتباط با مرورگر شما است و نه با شخص شما.

چه نوعی از کوکی ها وجود دارد ؟

کوکی های فنی: این نوع از ابتدایی ترین آنها هستند ، و از جمله ، میتوانند بفهمند که یک انسان در حال استفاده از مرورگر میباشد یا یک برنامه خودکار رایانه ای است ، هنگامی که یک کاربر ناشناس و یا یک کاربر ثبت شده از مرورگر استفاده مینمایند ، وظایف اصلی خود در مورد استفاده از وب را در مورد هریک از آنها بکار میگیرند.
کوکی های تجزیه و تحلیل: آنها اطلاعاتی در مورد نحوه راهبری و استفاده از وب میگیرند ، آمار بخشهایی که بیشترین بازدید را داشته است ، آمار جستجوی موارد ، آمار میزان و ساعات استفاده ، زبان و غیره.
کوکی های تبلیغاتی: آنها تبلیغات را بر اساس نحوه راهبری و استفاده شما ، کشور مبدأ شما ، زبان و غیره ، به شما نشان میدهند.

کوکی های شخصی و کوکی های شخص ثالث چه هستند ؟

کوکی های شخصی آنهایی هستند که توسط صفحه ای که بازدید میکنید تولید میشوند ، و کوکی های شخص ثالث آنهایی هستند که توسط سرویسهای خارجی یا ارائه دهندگان سرویسهای وب مانند فیس بوک ، توییتر ، گوگل و غیره ، تولید میشوند.

اگر کوکی ها را غیرفعال کنید چه اتفاقی میافتد ؟

برای درک بهتر دامنه غیرفعال کردن کوکی ها ، چند نمونه از آن را به شما نشان میدهیم:

 • شما نمی توانید محتوای وب سایت مورد نظر را در صفحات دیگری چون فیس بوک ، توییتر و یا هر شبکه اجتماعی دیگر به اشتراک بگذارید.
 • وب سایت قادر نخواهد بود محتوای جستجو شده را با تنظیمات شخصی شما مطابقت دهد ، همانطور که بطور معمول در فروشگاههای آنلاین اتفاق میافتد.
 • شما قادر نخواهید بود تا به قسمتهای شخصی آن وب سایت مانند ، حساب کاربری من ، پروفایل من ، سفارشات من و غیره ، دسترسی داشته باشید.
 • در فروشگاههای آنلاین: خرید آنلاین برای شما غیرممکن خواهد بود ، و در این صورت شما باید از طریق تلفن یا با حضور در یک فروشگاه فیزیکی خرید نمایید.
 • سفارشی کردن یا شخصی سازی تنظیمات جغرافیایی ، مانند تنظیم ساعت منطقه زمانی ، واحد پولی ، و یا زبان ، امکان پذیر نخواهد بود.
 • وب سایت قادر به انجام تجزیه و تحلیل صفحه در مورد بازدیدکنندگان از آن و میزان ترافیک بازدید ، نخواهد بود و این مورد امر رقابت در دنیای وب را مشکل میسازد.
 • شما قادر به نوشتن در وبلاگ نخواهید بود ، نمیتوانید عکسها را بارگذاری نمایید ، نمیتوانید نظرات خود را ارسال کنید ، نمیتوانید ارزشیابی کنید یا امتیاز دهید. همچنین صفحه وب نمیتواند بفهمد که شما یک کاربر انسانی هستید یا یک برنامه خودکار رایانه ای ، پس بنابراین شروع به ایجاد هرزنامه (اسپم) مینماید.
 • نمایش بخشهایی از تبلیغات میسر نخواهد بود ، که این امر باعث کاهش درآمدهای حاصله از تبلیغات در صفحات وب میگردد.
 • همه شبکه های اجتماعی از کوکی ها استفاده مینمایند ، اگر آنها را غیرفعال نمایید ، دیگر قادر به استفاده از هیچ شبکه اجتماعی نخواهید بود.

آیا میتوانید کوکی ها را حذف نماییم ؟

بلی. نه تنها میتوانیم آنها را حذف نماییم ، بلکه میتوانیم آنها را بلاک (مسدود) کرده ، برای فقط یک دامنه خاص و یا بلاک بطور کلی.

برای حذف کوکی ها از یک وب سایت ، باید به قسمت تنظیمات مرورگر خود بروید و در آنجا میتوانید راهروهای مرتبط با دامنه مورد نظر خود را جستجو کرده و نسبت به حذف کوکی های مرتبط با آن اقدام نمایید.

تنظیمات کوکی ها برای عمومی ترین مرورگرهای وب:

در ادامه ، ما به شما نشان میدهیم که چگونه میتوانید از طریق مرورگر گوگل کروم به یک کوکی خاص دسترسی پیدا نمایید.
توجه: این مراحل بسته به نوع نسخه مرورگر وب ، میتوانند متفاوت باشند:

 1. از طریق منوی فایل ، یا با کلیک روی نماد شخصی سازی تنظیمات ، که در بالای سمت راست ظاهر میشود ، به قسمت تنظیمات بروید.
 2. بخشهای مختلفی را مشاهده خواهید کرد ، پس روی گزینه تنظیمات پیشرفته کلیک نمایید.
 3. به قسمت حریم خصوصی ، تنظیمات محتوا بروید.
 4. همه کوکی ها و داده های سایت را انتخاب نمایید.
 5. لیستی از کوکی های ردیف شده توسط دامنه ظاهر میشود. برای اینکه راحت تر بتوانید کوکی های یک دامنه خاص را پیدا کنید ، آدرس را با جزئیات و بطور کامل در قسمت جستجوی کوکی ها وارد نمایید.
 6. پس از اجرای این نوع فیلتر ، یک یا چند خط از کوکی های صفحه وب درخواستی ، روی صفحه ظاهر میشوند. حالا فقط باید آنها را انتخاب کرده و با فشار دادن کلید ایکس آنها را حذف نمایید و ادامه دهید.

برای دسترسی به تنظیمات کوکی ها در مرورگر اینترنت اکسپلورر ، این مراحل را دنبال نمایید (بسته به نسخه مرورگر ممکن است متفاوت باشند):

 1. از طریق منوی ابزار، به قسمت تنظیمات نوع اینترنت بروید.
 2. بر روی حریم خصوصی کلیک نمایید.
 3. نوار لغزنده را حرکت دهید تا به سطح مورد نیاز در حریم خصوصی برسید.

برای دسترسی به تنظیمات کوکی ها در مرورگر فایرفاکس ، این مراحل را دنبال نمایید (بسته به نسخه مرورگر ممکن است متفاوت باشند):

 1. بسته به نوع سیستم عاملی که دارید ، به منوی گزینه ها یا تنظیمات بروید.
 2. بر روی حریم خصوصی کلیک نمایید.
 3. در قسمت آرشیو ، تنظیمات شخصی جهت آرشیو را انتخاب نمایید.
 4. اکنون گزینه پذیرش کوکی ها را مشاهده خواهید کرد ، پس میتوانید آن را مطابق با نیاز خود تنظیم کنید.

برای دسترسی به تنظیمات کوکی ها در مرورگر سافاری (او-اس-ایکس) ، این مراحل را دنبال نمایید (بسته به نسخه مرورگر ممکن است متفاوت باشند):

 1. به منوی تنظیمات و سپس حریم خصوصی بروید.
 2. اکنون گزینه پذیرش یا بلاک کردن کوکی ها را مشاهده خواهید کرد ، پس میتوانید آن را مطابق با نیاز خود تنظیم کنید.

برای دسترسی به تنظیمات کوکی ها در مرورگر سافاری (آی-او-اس) ، این مراحل را دنبال نمایید (بسته به نسخه مرورگر ممکن است متفاوت باشند):

 1. به منوی تنظیمات و سپس سافاری بروید.
 2. به قسمت حریم خصوصی و امنیت بروید ، اکنون گزینه پذیرش یا بلاک کردن کوکی ها را مشاهده خواهید کرد ، پس میتوانید آن را مطابق با نیاز خود تنظیم کنید.

برای دسترسی به تنظیمات کوکی ها در مرورگر لوازم الکترونیکی دارای آندروئید ، این مراحل را دنبال نمایید (بسته به نسخه مرورگر ممکن است متفاوت باشند):

 1. پس از راه اندازی مرورگر ، به منوی تنظیمات بروید.
 2. به قسمت حریم خصوصی و امنیت بروید ، اکنون گزینه پذیرش یا حذف کردن کوکی ها را مشاهده خواهید کرد ، پس میتوانید با استفاده از مربع مربوطه ، آن را مطابق با نیاز خود تنظیم کنید.

برای دسترسی به تنظیمات کوکی ها در مرورگر لوازم الکترونیکی دارای ویندوز مخصوص تلفن ، این مراحل را دنبال نمایید (بسته به نسخه مرورگر ممکن است متفاوت باشند):

 1. پس از باز کردن اینترنت اکسپلورر، به منوی تنظیمات بروید
 2. اکنون گزینه پذیرش یا حذف کردن کوکی ها را مشاهده خواهید کرد ، پس میتوانید با استفاده از مربع مربوطه ، آن را مطابق با نیاز خود تنظیم کنید.